Lila Yazılım |  Lila Muhasebe |  Lila Özel Eğitim 
Lila Yazılım Yardım 
Ana Sayfa
Lila Ticari Yazılım 3.0.0
Lila Teknik Çözüm Merkezi
Lila Özel Eğitim 3.0.1
info@lilayazilim.com
Lila Özel Eğitim 3.0.1 > Sık Sorulan Sorular > S.S.S. 1 : Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır?
Güncelleme yapmak neden önemlidir? Güncelleme yapmak gereklimidir? Güncelelme nasıl yapılır? Günceleme yapıyorum ama programım güncel değil?

1) Windows XP
2) Windows 7

 

 

Güncelleme programın işleyişinin geçerli mevzuata uygun olarak çalışması yada programdaki olası hataların giderilmesi için; programda yapılan yenilemeler ve değişikliklerdir.

 

Güncelleme yapmak neden önemlidir?

 

Kullandığınız programın daha sağlıklı ve güncel olarak çalışabilmesi için mutlaka güncelleme yapmalısınız.Mevzuat vb. değişiklilerinin kullandığınız programa yansımasını, aldığınız rapor, planlama ve resimi evrakların geçerli olarak kullanımını isterseniz mutlaka güncelleme yapmalısınız.


Güncelleme yapmak gerekli midir?

 

Programın daha verimli olması ve gerektiği durumlarda yeni alanlar eklenebilmesi için güncelle yapmak avantaj sağlar.

 


Güncelleme nasıl yapılır?


 

Programa giriş yaptığımızda karşımıza aşağıdaki tablo gelir. Üzerinde sürüm no ve son olarak güncelleme yapılan tarih vardır.
Güncelleme için yapılacak işlemler şunlardır.1.
http://www.lilayazilim.com siteye girilir ve DOWNLAND butonuna  tıklanır.
Açılan sayfada Lila Özel Eğitim v 3.0.1 (26.11.2009 Güncellemesi) 
yazan linke tıklandığında aşağıdaki gibi Dosya Yükleme penceresi açılır.

 

2- Dosya Yükleme ekranında Kaydet butonuna basılarak aşağıda görüldüğü gibi masaüstüne kaydedilir.

 


3 -Kaydet  tuşuna tıklandığında aşağıda görüldüğü gibi dosya yükleme işlemi gerçekleşir.4 - Yükleme tamamlandığında masaüstünde LOzelGuncel adında aşağıdaki gibi sıkıştırılmış bir klasör görülür. Bu klasörün üzerinde sağ fare tuşu ile tıklayarak açılan listede "Buraya çıkart", "Tümünü Ayıkla", ya da ingilizce olarak "Extract to here" seçeneklerinden hangisi var ise ona tıklanır.
5 -Daha sonra ekrana aşağıdaki gibi sarı  klasör gelir.1) Windows XP

6 -Bu kalsöre çift tıklanarak açılır.


7 - Bu esnada Lila Özel Eğitim programı açık ise kapatılır. Açılan pencerede setup.bat üzerinde çift tıklanır.Aşağıdaki ekran kısa bir süre masaüstünüzde görünür.8 - Güncelleme böylece tamamlanmış olur. Programın güncellendiğini anlamak için Lila Özel Eğitim programı açılırken ekrana gelen küçük pencerede sürümün yanında yer alan logo tıklanır güncelleme yapılan tarihle aynı ise program güncellenmiş demektir.

2) Windows 7
9 -Güncelelme yapıyorum ama programım güncel değil?

Yapılan kontrol neticesinde eğer program güncel değilse bir hata olduğu anlaşılır.Ve yukarıdaki adımlar tekrarlanır.Tekrarlama işleminde de güncellme gerçekleştirilemiyorsa bunun nedeni aşağıdakilerden biri olabilir.

-Bilgisayarda düzgün çalışmasını engelleyen zararlı yazılımlar vardır.(Virüs vs)

-Bilgisayara farklı kullanıcı adı ile giriliyorsa, yönetici girişine sahip kişi kullanıcıların(sizin) erişim ayarlarını kısıtlamıştır.Kendisine danışılmalıdır.

-Programın yüklendiği dizin (Standart olarak program C:\inetpub\wwwroot\LilaOzel dizinine kuruludur.) yolu farklıdır.Program güncelleme yapmak için bu dizini arar.Bulamazsa güncelleme gerçekleşmez.

Çözüm;

Masaüstüne çıkarılan LOzelGuncel Klasörü içindeki "setup.bat" dosyası dahil tüm klasörler kopyalanır,

 

ve programın yüklendiği dizindeki yere yapıştırılır.