Lila Yazılım |  Lila Muhasebe |  Lila Özel Eğitim 
Lila Yazılım Yardım 
Ana Sayfa
Lila Ticari Yazılım 3.0.0
Lila Teknik Çözüm Merkezi
Lila Özel Eğitim 3.0.1
info@lilayazilim.com
Lila Özel Eğitim 3.0.1 > Sık Sorulan Sorular > S.S.S. 2 : Yedekleme İşlemi Nasıl Yapılır?
Yedek almak gerekli midir? Ne zaman yedek almalıyım? Nasıl yedek alırım? Aldığım yedeği nasıl muhafaza etmeliyim? Aldığım yedeği ne zaman geri yüklemeliyim? Aldığım yedeği nasıl geri yüklerim? Bilgisayarıma format atacağım, Lila Yonetim paneli çalışmıyor nasıl yedek alırım?Manuel yedek alma işlemi nasıl yapılır? Manuel alınan yedek nasıl geri yüklenir?

Yedek almak gerekli midir?

Programı kullandığınız süre boyunca, programa girdiğiniz bilgiler veri tabanında muhafaza edilir.Program çalışması için ihityaç duyduğu bilgileri veritabanından alır.Veritabanı tüm bilgilerinizin saklandığı alandır.

Bilgisayarınızda meydana gelecek hasar yada hatalardan veritabanı da etkilenir.Kullandığınız program tekrar yüklenebilir, eski haline getirilebilir fakat veritabanı hasar gördüğü, silindiği zaman programa girmiş olduğunuz bilgilerin kurtarılması imkansızdır.

Program üzerinde yapmış olduğunuz tüm işlemler (Planlama, faturalama, bep işlemleri vs) bir bilgidir.Veritabanı tüm bu bilgilerin ilişkisel olarak saklandığı veri kaynağıdır.Bilgilerinizin yıllar sonrada kullanılabilir, istendiğinde rapolanabilir olmasını isterseniz, veritabanını itina ile korumalısınız.

"Bilgisayarara yedek almaksızın format atmanız ve bilgisayarın çalınması halinde program üzerindeki bilgilere erişmeniz mümkün değildir."


Ne zaman yedek almalıyım?

Program üzerinde işlem yaptığınız hergün yedek almalısınız.Aldığınız yedek o güne kadar olan tüm bilgilerin yedeğidir.Olası bir durumda yedeği geri yüklemek yada tekrar kullanmak isterseniz geri yüklediğiniz yedeğin alındığı tarihe kadar olan tüm bilgilerinizi kurtarmış olursunuz.

Örneğin ; elinizde 2 ay önce alınmış bir yedek varsa programınızdaki veriler iki ay önceye yani yedeğin alındığı tarihe ait bilgileridir.

"Yedek bulunduğunuz tarihe ne kadar yakınsa o kadar günceldir."


 
Verilerin yedeğini almak için ne yapmalıyım?

Yedek alma işlemleri programın yüklendiği bilgisayarda yapılmalıdır.Program ile bilikte gelen Lila Özel Yönetim paneli vardır.Yedekleme işlemleri bu panel aracılığı ile yapılır.

Her bilgisayardan yedekleme yapılır mı?

 

Lila Özel Eğitim Yönetim kısayolunu bulamıyorum.

Önce açık olan sayfaları ve programları kapatmanız önerilir, daha sonra http://www.lilayazilim.com/ gidilerek sağ menüdeki "Download" ikonuna tıklanır ardından, Lila Özel Eğitim Güncellemeleri alanındaki  "Extra Bileşenler" ' den Lila Özel Yönetim Manager v 3.0.1 dosyasını indiriniz.
LilaManager.zip dosyasını masaüsütünüze indirdikten sonra klasörün üzerine sağ tıklayarak "Buraya Çıkart" yada "Extract Here" seçeneğini seçiniz(Sıkıştırılmış klasörden çıkarıyoruz).Masaüstünüzde normal klasör  görünümlü "LilaManager" adında bir dosya görünecektir.Bu dosyayı kopyalayarak C:\Program Files klasörü içine yapıştırınız.

Program Files klaörü içine yapıştırdığınız LilaManager dosyasına çift tıklayarak açınız.Içerisindeki LilaServis ikonuna sağ tıklayınız, açılan menüden Gönder->Masaüstü(Kısayol Oluştur) seçeneğini seçiniz.Masaüstünüzde "LilaServis" kısayolu belirecektir.Bu kısayolun adını değiştirerek "Lila Özel Eğitim Yönetim" olarak adlandırabilirsiniz.Artık bu yönetim paneli aracılığı ile "Yedek Alma", "Ektra Bileşen Ekleme" işlemlerinizi yapabilirsiniz.


Yedek Alma Işlemi

Lila Özel Eğitim Yönetim ikonuna tıklandığında karşımıza gelen ekranda yeşil ok işaretli bağlan ikonuna tıklanır.

 

3-Açılan ekranda Yönetim Paneli üzerinden yapılacak işlemlerin kısayolları yani ikonları görünür.

 

Fare imlecini bu ikonlar üzerine getirdiğinizde açıklamalarını görebilirsiniz.

"Yedekleme İşlemleri" ikonuna tıklanarak "Yedekleme Işlemleri" ekranı açılır.Bu ekrandan Yedek Alma sekmesi seçili konumda iken menüden disket şeklindeki kayıt ikonuna tıklanır.Program yedeklerinizi almak istediğiniz konumu belirlemenizi isteyecektir.Varsayılan olarak program, yedekleri yedekleri almanız için sizi "C :/ Program Files/Microsoft SQL Server/MSSQL.1/MSSQL/Backup" dizinine yönlenecektir.

Yedek alınacak yerin seçimi önemlidir.Genellikle bilgisayarlarda iki adet sabit disk(C:,D: vs.) alanına sahiptir.Yine genellikle bu disklerden C: diskinde işletim sistemi yüklüdür.Işletim sisteminin yüklü olduğu disk alanı bilgisayara format atılması durumunda mutlaka silinecek alandır. Fakat D: diski yada diğer sabir disklerin olası bir durumda silinmesi isteğe bağlıdır ve kurtarılabilir bir alandır.

Yukarıdaki nedenlerle D:,E: vs. yani işletim sistemin yüklü olmadığı bir sabit disk alanında oluşturulacak "Lila Özel Eğitim Yedekleri" adındaki dosya ya yedek almak önerilmektedir.

"Farklı Kaydet" ekranında dosya yeri seçim işlemi tamamlandıktan sonra "LilaOzelWeb_Tarih.bak" adlı yedek dosyası  " Kayıt " seçeneği tıklanarak kayıt edilir.Yedeğin alındığı yer dosya yolu ile kontrol edilebilir.Yedeğin alınması işlemi hakkında  "Yedek Alma" sekmesi alanında detaylı bir rapor görüntülencektir.Bu rapor incelenerek "Işlem Başarı ile Tamamlandı" ifadesi görülmelidir.  Aldığım yedeği nasıl muhafaza etmeliyim?

Yedek dosyası varsayılan olarak " C:/ Program Files/Microsoft SQL Server/MSSQL.1/MSSQL/Backup " uzantısında bulunur.Fakat yedek alma işlemi sırasında bir konum belirtilmiş ise yedekler o alanda bulunacaktır.Yedek üzerinde hangi tarihe ait olduğuna dair bilgi mevcuttur.En son tarihli yedek kendinden önceki tarihleri kapsar.

Alınan yedeğin sadece bu iş için tahsis edilmiş bir harici bellek'te (flash disk olarak ta bilinir) kopya olarak muhafaza edilmesi son derece sağlıklı bir yöntem olacaktır. Aldığım yedeği ne zaman yedeği geri yüklemeliyim?

Daha önceden alınmış bir yedeğin geri yüklenmesi işlemi iki durumda yaygın olarak karşılaşılmaktadır.

Bilgisayara "Format Atıldığı" veya yeni bir işletim sisteminin kurulduğu veya program üzerindeki bilgilerde herhangi bir tahribat oluştuğu durumda önceki verilerinize ulaşabilmek için verilerin yedeğini  geri yüklemelisiniz.

Geri yüklenecek yedeğin seçiminde yedeğin alındığı tarihe dikkat edilmelidir.Bu tarih eğer yedeği alan kişi tarafından bir değişiklik yapılmamışsa yedek dosyası üzerinde görüntülenecektir.Geri dönülmek istenen yedek dosyasının ait olduğu bilgiler yüklemeden önceki tarihe göre daha güncel ve geçerli olmalıdır.

Verilerin yedeğini nasıl yükleyebilirim?

Önce açık olan programı kapatıp Lila Özel Eğitim Yönetim kısayoluna tıklanır.Karşımıza Lila Özel Eğitim Yönetim paneli gelecektir. Bu panelde yedekleme işlemlerinde olduğu gibi önce veri tabanına bağlanma işlemleri yapılır. Bu sefer "Yedeği Geri Yükleme" sekmesinin seçili olduğunu durumda  bir üst alandaki disket şeklindeki küçük ikon (Fare imleci ile üzerine gelindiğinde "Yedeklenmiş Veriyi Geri Yükle" ikonu tıklanır."Aç" penceresi karşımıza gelecektir.Buradan geri yüklemek istediğimiz yedeği seçerek sağ alttaki "Aç" ikonuna tıklayarak yedeği geri yüklemiş oluruz. 


Bilgisayarıma format atacağım, Lila Özel Eğitim Yönetim paneli çalışmıyor nasıl yedek alırım?

Lila Özel Eğtim Yönetim Panelinin çalışmaması durumu bilgisayarın ciddi zarar gördüğü durumdur.Bu durumda yedekleme işlemleri manuel olarak yapılır.

A) Manuel yedek alma işlemi nasıl yapılır?

Lila Özel Eğtiim Yönetim panelinin çalışmaması durumunda eğer yapılabiliyorsa direkt olarak veritabanın kendisi kopyalanarak saklanmak sureti ile yedek alınır.Bunun için öncelikle tüm açık olan programlar kapatılarak bilgisayar yeniden başlatılır.Veritabanı LOzelWeb.mdf ve LOzelWeb.log olmak üzere iki ayrı dosyadan oluşur.Aşağıda bu veritabanı dosyalarına erişim yolu gösterilmiştir.Bu dizin aracılığı ile veritabanı dosyalarının yedeğini alabilirsiniz. Bu dosyalar kopyalandıktan sonra bir harici bellek aracılığı ile saklanarak yedek alınabilir.

B) Manuel alınan yedek nasıl geri yüklenir?