Lila Yazılım |  Lila Muhasebe |  Lila Özel Eğitim 
Lila Yazılım Yardım 
Ana Sayfa
Lila Ticari Yazılım 3.0.0
Lila Teknik Çözüm Merkezi
Lila Özel Eğitim 3.0.1
info@lilayazilim.com
Lila Özel Eğitim 3.0.1 > Sık Sorulan Sorular > S.S.S. 5 : Fatura İşlemleri Hakkında
Fatura cihazım ile ilgili yapmam gereken ayarlar nelerdir? Fatura tasarımı yapıyorum ama fatura bilgilerim düzgün çıkmıyor? Nedeni ne olabilir? Lila Özel Eğitim Otomasyonu programı üzerinden art arda çıktı alırken fatura bilgilerim kayıyor, kaymaması için ne yapmalıyım?

Lila Özel Eğitim Otomasyonu programı üzerinden düzgün şekilde fatura yazdırabilmeniz için kontrol etmeniz gereken işlem adımları aşağıda listelenmiştir.

       1) Fatura parametrelerinizin(Birim Fiyatlarının) doğru şekilde belirlenmiş olması gerekir.

       2) Fatura çıktısını aldığınız Internet Explorer tarayıcınızın yazdırma ayarlarının yapılmış olması gerekir.  

       3) Fatura yazdırılacak kağıt boyutunuzun yazıcıya tanıtılması gerekmektedir.

       4) Fatura formatınıza uygun olarak fatura tasarımı ayarlarınızın yapılmış olması gerekir.

Açıklamalar

1) Fatura parametrelerinizin doğru şekilde belirlenmesi

Fatura parametreleriniz KDV dahil yada KDV hariç olarak birim fiyatlar üzerinden programa girilmiş olmalıdır.Bu işlem için Fatura Işlemleri alanındaki yardım konusunu inceleyiniz. 

2) Fatura çıktısını aldığınız Internet Explorer tarayıcınızın yazdırma ayarlarının yapılmış olması gerekir.  

a) Herhagi bir öğrenci için oluşturduğunuz faturayı yazdırma durumuna getiriniz.Ardından internet explorer'ın işlem menüsünden Dosya -> Baskı Önizleme  dizininden aşağıdaki Baskı Önizleme ekranını açınız.Bu ekranda sayfa yazıdırılmaya gönderilmeden önce çıktı ayarları yapılır(Dikey-Yatay, yüzde görünüm gibi).Çark şeklindeki Sayfa Yapısı ikonuna tıkladığınız takdirde kenar boşluklarının, yazdırlacak kağıt seçiminin yapıldığı ekran karşımıza çıkar.Sıtandart bir yazdırma ayarlarıı aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi olmalıdır.

Kenar boşlukları Fatura Tasarımı alanında görüntülenecek bilgilerin pozisyonlanması esnasıda göz önünde bulundurulması gereken çok önemli değerlerdir.

Bu ayarlar için kullanmakta olduğunuz fatura yazıcınızın bilgisayarınıza doğru şekilde tanıtılmış olduğu ve deneme çıktılarının alınmış olduğu yani fatura cihazınızın düzgün şekilde çalıştığı varsayılmaktadır.

3) Fatura Yazdırılacak Kağıt Boyutunun Yazıcıya Tanıtılması

Fatura kağıdınızın yükseklik ve genişlik bilgileri fatura boyutunuzu belirler.Standart bir fatura genellikle A4(Büyük) yada A5(Küşük) olarak tanımlanan boyutlardan oluşur.Nokta vuruşlu yazıcınızın kağıt kaynağını siz belirlemeli yada kontrol etmelisiniz.Bu işlem için "Denetim Masası" alanındaki "Yazıcı ve Fakslar" sayfasını açınız.Bu alanda bilgisayarınızın yazdırma işlemlerinde kullandığı tanıtılmış yazıcı cihazları gösterilir.Bu alanda aşağıdaki adımları takip ederek yazıcınıza sayfa tanıtma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

a) "Yazıcı ve Fakslar" ekranında yada "Yazıcılar"  (işletim sisteminize göre farklılık gösterebilir)  alanında boş bir yere sağ tıklayınız ve açılan menüden "Sunucu Özellikleri" seçeneğini seçiniz. 

b) Ekranda karşınıza gelen  "Yazdırma Sunucusu Özellikleri" alanında fatura cihazımızın kullanacağı form özelliklerini belirliyoruz.Fatura kağıdımızın boyut özelliklerini göz önünde bulundurarak (Eğer büyük sayfa ise A4, küçük sayfa ise A5 olacak şekilde) sayfa seçimi yaparak yeni form oluştur seçeneğini işaretliyoruz.Aşağıdaki işlem adımlarını takip ederek fatura formatıma uygun ayarları değerleri belirliyoruz.

     I) "Form adı" kısmına sonuna "lila" ifadesi gelecek şekilde bir isim veriyoruz.

    II) Faturanızın ölçtüğünüz "Yükseklik" ve "Genişlik" bilgilerini ilgili alanlara şekilde gösterildiği gibi "cm" (santimetre) cinsinden giriniz.Yazdırma kenar boşlukları alanını tümünü şekilde gösterildiği şekilde "0,00cm" olarak belirleyiniz.Fatura "Yükseklik" ve "Genişlik" ölçülerini belirlerken fatura kenarlıklarını ölçü dışı bırakınız ve program üzerinde girdiğiniz "Yükseklik" ve "Genişlik" değerleri ile aynı değerleri girdiğiniz değerlerle birebir aynı olmasına dikkat ediniz.Ayrıca tüm ölçümleri yaparken çok hassas davranınız.  

    III) Ayarlamalarınızı uygun şekilde belirledikten sonra "Formu Kaydet" tuşuna basarak oluşturduğunuz fatura formatını kaydediniz.

c) "Yazdırma Sunucusu Özellikleri" alanında belirlediğiniz fatura formatını(Örn: A4Lila) bilgisayarınızda kullandığınız nokta vuruşlu yazıcıya vasayılan kağıt kaynağı olarak tanıtmalısınız.Bu işlem için ;

     I)  Denetim masasında "Yazıcı ve Fakslar" alanına gelelerek aşağıdaki Yazıcılar ekranını görüntüleyiniz. Bu alanda faturalarınızı yazdırdığınız ve varsayılan yazıcı olarak atanmış nokta vuruşlu yazıcınızın üzerine sağ tıklayarak açılan menüden "Özellikler" seçeneğini seçiniz. 

     II) Yazıcınıza fatura kağıdını tanıtacak yazdırma tercihlerini belirliyoruz.

             1) "Yazıcı Özellikleri" ekranında "Genel" sekmesi işaretli durumda iken "Yazdırma Tercihleri" butonuna tıklıyoruz.

             2) "Yazdırma Tercihleri" ekranında "Gelişmiş" butonuna tıklıyoruz.

             3) "Gelişmiş Seçenekler" ekranında "Kağıt Boyutu" 'nu daha önce "Sunucu Özellikleri" alanında tanımladığımız kağıt kaynağını (Örn: A4Lila) olarak seçiyoruz.

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra sırası ile "Tamam" butonuna tıklayarak "Gelişmiş Seçenekler" ekranını kapatıyoruz.Ardından "Uygula" ve "Tamam" butonlarına sırası ile tıklayarak "Yazdırma Tercihleri" ekranını kapatyoruz ve sonraki işlem için "Özellikler" ekranına dönüyoruz.

    III) Aşağıdaki ekranda gösterildiği gibi "Yazıcı Özellikleri" ekranında "Aygıt Ayarları" sekmesinde tüm kağıt seçeneklerini daha önce belirlediğimiz (Örn:A4Lila) kaynağa göre ayarlıyoruz."Uygula" ve "Tamam" butonlarına tıklayarak fatura formatımıza uygun kağıt ayarlarını yazıcımıza tanıtmış oluyoruz.

  4) Fatura formatınıza uygun olarak fatura tasarımı ayarlarınızın yapılmış olması gerekir.

Faturanızada görüntülecek bilgilerin ilgili alanlara göre dikkatlice pozisyonlanmış olması gerekir.

Fatura tasarımı yapıyorum ama fatura bilgilerim düzgün çıkmıyor? Nedeni ne olabilir?


Lila Özel Eğitim Otomasyonu programı üzerinden art arda çıktı alırken fatura bilgilerim kayıyor, kaymaması için ne yapmalıyım?